2020 Election RECOMMENDATIONS

The AAUP-AFT Local 6075 recommends that you select a straight party vote for the Democratic Party on your ballot.

However, for your convenience, following are the statewide and local state representative Democratic candidates that have been endorsed by AFT Michigan, the Metropolitan Detroit AFL-CIO and other Democratic Clubs in the area.

For the complete list, please visit AFT Michigan Endorsements

For more information on your ballot, go to https://www.vote411.org/michigan

Joe Biden – President

Kamala Harris – Vice President

Gary Peters – U.S. Senate

Supreme Court

• Chief Justice Bridget Mary McCormack

Elizabeth Welch

Boards of Education and Higher Education Seats

• Jason Strayhorn for MI State Board of Education

• Ellen Lipton for MI State Board of Education

• Dr. Rema Vassar for MSU Board of Trustees

• Brian Mosallam for MSU Board of Trustees

• Mark Bernstein for UM Regents

• Shauna Ryder Diggs for UM Regents

• Shirley Stancato WSU Board of Governors

• Eva Garza-Dewaelshe WSU Board of Governors

U.S. Congressional Seats

• Gretchen Driskell, District 7

• Rep Elissa Slotkin, District 8

• Rep Andy Levin, District 9

• Kimberly Bizon, District 10

• Rep Haley Stevens, District 11

• Rep Debbie Dingell, District 12

• Rep Rashida Tlaib, District 13

• Rep Brenda Lawrence, District 14

MI State Representatives

• Tenisha Yancey, District 1

• Joe Tate, District 2

• Shri Thanedar, District 3

• Abraham Aiyash, District 4

• Cynthia A. Johnson, District 5

• Tyrone Carter, District 6

• Helena Scott, District 7

• Stephanie Young, District 8

• No Endorsement, District 9

• Mary Cavanagh, District 10

• Jewell Jones, District 11

• Alex Garza, District 12

• Tullio Liberati, District 13

• Cara Clemente, District 14

• Abdullah Hammound, District 15

• Kevin Coleman, District 16

• Christopher Slat, District 17

• Kevin Hertel, District 18

• Laurie Pohutsky, District 19

• Matt Koleszar, District 20

• Ranjee Puri, District 21

• Richard Steenland, District 22

• Rep Jim Ellison, District 26

• Regina Weiss, District 27

• Lori Stone, District 28

• Rep Brenda Carter, District 29

• Rep Kyra Harris Bolden, District 35

• Samantha Steckloff, District 37

• Kelly Breen, District 38

• Julia Pulver, District 39

• Rep Mari Manoogian, District 40

• Rep Padma Kuppa, District 41

• Nicole Breadon, District 43

• Denise Forrest, District 44

• Barb Anness, District 45

• Jody LaMacchia, District 46

• Brad May, District 51

Oakland, Wayne and Macomb County Endorsements

Compiled from Democratic Clubs and the Metropolitan Detroit AFL-CIO

The following list are candidates aligned with a party, but also non-partisan candidates.

Oakland County

• Executive Dave Coulter, Oakland County Executive

• Karen McDonald, Oakland County Prosecutor

• Clerk/Register of Deeds Lisa Brown, Oakland County Clerk/Register of Deeds

• Representative Robert Wittenberg, Oakland County Treasurer

• Senator Vince Gregory, Oakland County Sheriff

• Commissioner Jim Nash, Oakland County Water Resources Commissioner

• Michelle Bryant, Oakland County Commission, District 1

• Jim Wiliams, Oakland County Commission, District 2

• Michele McClellan, Oakland County Commission, District 3

• Phil Reid, Oakland County Commission, District 4

• Commissioner Kristen Nelson, Oakland County Commission, District 5

• Jeffrey Long, Oakland County Commission, District 6

• Karen Adams, Oakland County Commission, District 7

• Toni Nagy, Oakland County Commission, District 8

• Commissioner Gwen Markham, Oakland County Commission, District 9

• Commissioner Angela Powell, Oakland County Commission, District 10

• Tim Burns, Oakland County Commission, District 11

• Kelly Dillaha, Oakland County Commission, District 12

• Commissioner Marcia Gershenson for Oakland County Commission, District 13

• Commissioner William Miller, Oakland County Commission, District 14

• Dr. Melanie Hartman, Oakland County Commission, District 15

• Commissioner Penny Luebs, Oakland County Commission, District 16

• Yolanda Charles, Oakland County Commission, District 17

• Charlie Cavell, Oakland County Commission, District 18

• Commissioner Dave Woodward, Oakland County Commission, District 19

• Commissioner Gary McGillivray, Oakland County Commission, District 20

• Commissioner Janet Jackson, Oakland County Commission, District 21

• Hon. Kameshia Gant, Oakland County 6th Circuit Court Incumbent

• Lorie Savin, Oakland County 6th Circuit Court

• Adrienne Young, write in candidate for 6th Circuit court incumbent position

Oakland County Parks & Rec Millage - Vote YES!

Wayne County

• Kim Campbell-Voytal (WSU Retiree and AAUP-AFT Member), Northville School Board

• Benny N. Napoleon, Wayne County Sheriff

• Kym L. Worthy, Wayne County Prosecutor

• Eric R. Sabree, Wayne County Treasurer

• Jewel Ware, Wayne County Commissioner, District 2

• Irma Clark-Coleman, Wayne County Commissioner, District 5

• Alisha Bell, Wayne County Commissioner, District 7

• David Knezek, Wayne County Commissioner, District 8

• Nancy Darga, Wayne County Commissioner, District 9

• Melissa Daub, Wayne County Commissioner, District 10

• Raymond Basham, Wayne County Commissioner, District 14

• Elisabeth M. Mullins, 28th District Court Judge

• Rebekah R. Coleman, 32A District Court Judge

• Lisa Martin, 34th Judicial District Judge

• John Graziani, Southgate 28th District Court Judge

• Chandra Baker, Wayne County Third Circuit Court Judge

• Terra DeFoe, Ecorse City Council

• Rhonda Danaj, Taylor School District Board of Education

• Amber McNew, Taylor School District Board of Education

• Pat McRae, Redford Township Supervisor

• Elizabeth Kangas, Redford Township Trustee

• Robert Constan, Dearborn Heights Treasurer

• Andrew Linko, Brownstown Township Supervisor

• Maureen Brinker, Brownstown Township Trustee

• Sherry A. Berecz, Brownstown Township Trustee

• Steven R. Allen, Brownstown Township Trustee

• Anne Marie Graham-Hudak, Canton Township Trustee

• Kate Borninski, Canton Township Trustee

• Sommer Foster, Canton Township Trustee

• Steven M. Sneideman, Canton Township Trustee

• Tania Ganguly, Canton Township Trustee

• Kevin Martin, Van Buren Township Trustee

Wayne RESA Proposal-Regional Enhancement Millage Renewal Proposal - Vote YES!

Macomb County

• Lorie Barnwell, Macomb County Treasurer

• Fred Miller, Macomb County Clerk & Register of Deeds

• Andrey Duzyj, Macomb County Commissioner, District 1

• Robert Mijac, Macomb County Commissioner, District 5

• Edward A Bruley, Macomb County Commissioner, District 9

• Carol Grant, Macomb County Commissioner, District 10

• Harold L Haugh, Macomb County Commissioner, District 11

• Julie Matuzak, Macomb County Commissioner, District 12

• Joanne Recchia, Macomb County Commissioner, District 13

• Jodi Switalski, Macomb County Prosecuting Attorney

• Alyia Hakim, 39th District Court Judge

• Sara Gieleghem, Macomb Community College Board of Trustees

• Maria Mijac, Macomb Community College Board of Trustees

• Jason M. Davidson, Clinton Township Supervisor

• Bob Smith, Clinton Township Clerk

• Paul Gieleghem, Clinton Township Treasurer

• Kenneth Pearl, Clinton Township Trustee

• Laura Cardamone, Clinton Township Trustee

• Mike Keys, Clinton Township Trustee

• Gina Aiuto, Roseville School Board